Ručná kožená výroba

Príspevok

Čo znamená „kvalitný kožený produkt“?

Pripravil som si pre Vás sériu článkov o tom, ako vieme určiť, ci nás časom kožený produkt nesklame. Poďme na to.

Na trhu máme množstvo produktov, ktoré nám imponujú dizajnom, funkčnosťou a v neposlednom rade aj cenou. Určite sme sa stretli so situáciami, kedy nás produkt zaujal dizajnom, cena bola priaznivá až ohurujúca, no po pravidelnom používaní sa po krátkej dobe rozpadol, alebo iným spôsobom znehodnotil. Niekedy aj zainvestujeme, no výsledok môže byť totožný (samozrejme vynímajúc „prominentné“ a časom overené značky).

Ako teda rozoznať kvalitný, dlhotrvajúci kožený produkt od ostatných?

Na zodpovedanie tejto otázky sa musíme pozrieť na niekoľko faktorov, ktoré podľa môjho názoru definujú kvalitný produkt. V prvom rade je to použitý materiál, či už koža, látka, plast, kartón (na spevnenie istých častí), kovové prvky ako zipsy, uzatváracie mechanizmy, oká, pracky, alebo nite použité na šitie. Druhý faktor je remeselné prevedenie. Teda ako je produkt šitý, ci vidíme pretŕčajúce časti nespevňovacích materiálov, či hrany kože sú starostlivo ošetrené. Na záver je dôležité si všimnúť aj samotný dizajn produktu. Z koľkých kusov kože je produkt vyrobený, ako sú jednotlivé časti prešité, či sú namáhané časti spevnené. 

Dnes sa budeme venovať hlavne koži a zvyšné parametre si popíšeme v ďalších dieloch.

Full Grain, Top Grain a Genuine Leather

V prvom rade je dôležité porozumieť rozdielom medzi často používanými pojmami ako Full Grain, Top Grain alebo Genuine Leather.

V nasledujúcom obrázku ilustrujeme profilový pohľad na rez kože. Kravská koža od pokožky až po svalstvo môže mať niekoľko centimetrov.Pokožka je pri dobre vyčinenej koži najpevnejšia a najodolnejšia časť kože. Preto Full Grain Leather alebo ináč aj Full Grain nesie rovnaké výhody, keďže je jej súčasťou. Samozrejme pri tomto type, povrch kože väčšinou poznačujú jazvy alebo iné špecifiká vychádzajúce zo samotného života zvieraťa. Preto zvykne byť aj najdrahší.

Niekedy koželužny (výrobcovia usní a spracovatelia kože) zbrúsia povrch kože tak, aby dosiahli rovnomerný a jazvami nepoškodený povrch. V tomto prípade ale kvalita degraduje. Ako sme si povedali skôr, vrchná časť pokožky je najpevnejšia, najtrvácnejšia. Top Grain Leather alebo ináč aj Top Grain je preto aj cenovo nižšia a jednoduchšia na obstaranie.

Posledný typ, Geniune Leather, v podstate hovorí len to, že ide o pravú kožu, no je to naozaj najnekvalitnejšia koža. Dokonca je aj celkom náročné s ňou pracovať. Aby sme sa nepochopili zle, neznamená to, že použitie tohto typu nemá svoje miesto. Obvykle je vhodné, vďaka najnižsej cene, využiť ho na spevnenie častí, samozrejme takým spôsobom, aby ho nebolo vidieť, alebo sa s ním neprichádzalo do kontaktu.

Pri tomto pohľade je tiež dobré rozoznať semiš a nubuk. Ide o taktiež zbrúsenú vrchnú vrstvu kože, no čím menší zbrus, tým jemnejší výsledný produkt dosiahneme a ako sme si povedali vyššie, tým pevnejší a trvácnejší. V princípe čim “vyššie” sa nachádzame, ide o nubuk, čím “nižšie”, o semiš. Na dotyk mnoho ľudí prirovná nubuk ku pocitu dotknutia sa ucha šteniatka. Semiš je omnoho drsnejší a “chlpatejší”.

Blog Rez Kozou
Zdroj: Inhome Design Co

Patina alebo “nestarnutie”?

Ďalej si priblížime spôsob činenia, alebo inak povedané spracovania surovej kože do usne, produktu ktorý brašnári a iné povolania ďalej spracujú do finálnej podoby (peňaženky, tašky, kabelky, ruksaky, náramky, topánky, atď)

Existuje niekoľko možných spôsobov činenia a ich prienikov, no pre jednoduchosť popíšeme dva.

Prvý je trieslom činená koža. Tu sa využívajú prírodné materiály a samotný proces väčšinou trvá niekoľko mesiacov, čo taktiež zvyšuje cenu kože. Hlavnými charakteristikami tohto spôsobu sú možnost tvarovať kožu (koža sa namočí, vyformuje a po vyschnutí zachová tvar), možnosť ju farbiť a uhládzať hrany (keď sa odrezaný kus kože za pomocou rôznych prípravkov, hlavne vody, a trením uhladí). Časom táto koža vykazuje známky používania, väčšinou stmavne a začne sa viac lesknúť. Inými slovami dostane patinu, čo je pre mnohých žiadúci efekt. Samozrejme veľmi záleží na samotnom remeselníkovi akú zvolí povrchovú úpravu, čo dokáže ovplyvniť proces starnutia patiny.

Druhý je chrómom činená koža. Na činenie sa používajú rôzne chemikálie, ktoré vytvoria kožu so svojimi zvláštnosťami, ako napríklad omnoho lepšia vodeodolnosť, väčšia pevnosť, koža je omnoho subtílnejšia a ohybnejšia. Nie je možné ju ale ďalej jednoducho zafarbiť alebo inak upraviť jej zovňajšok. Mnoho remeselníkov nesprávne označuje túto kožu za menej kvalitnú (asi kvôli tomu, že časom nedostane patinu, čo pre mnohých ľudí je práve žiadaný efekt). Preto dobre chrómom vyčinená koža nie je o nič horšia ako trieslom činená.

Nový produkt
Patina
Produkt s patinou

Fake, inými slovami dostupnejšia vizáž.

V neposlednom rade ešte chcem poukázať na isté metódy “napodobovania”. V dnešnej dobe je možné dostať sa ku koži z naozaj rôznych zvierat. Krava, ovca, prasa, pštros, aligátor, raja, had a zoznam pokračuje ďalej. Samozrejme, čím vzácnejšie zviera, tým drahšia je z neho koža. Napríklad aligátor. Kravskú kožu je možné zohnať za okolo 30 eur v rovnakej veľkosti ako koža z aligátora za ktorú zaplatíte aj 200 eur. Niektoré koželužny teda vyčinia klasickú kravskú kožu a odtlačia na ňu profil aligátora. Takúto kožu je náročnejšie identifikovať, lebo “odtlačok” je naozaj verný. To, že takýto typ existuje nepovažujem za zlé, samozrejme nie každý má na to kúpiť si kožený produkt z aligátora. No samozrejme, pre niekoho to môže byť veľký problém, a tak sa tiež opýtajte predajcu, či ide o naozaj kožu zo zvieraťa, ktoré očakávame.

Čo ešte?

Ako ďalej identifikovať či ide o kvalitnú kožu? Napríklad vôňou. Ak necítime vôňu kože ale chemikálií, vieme hneď povedať, že buď nejde o pravú kožu, alebo proces činenia nebol tým najlepším.

Kvalitu môžme zistiť aj dotykom. Koža musí byť príjemná na dotyk, určite by sme nemali cítiť že koža je suchá. 

Taktiež sa pokojne opýtajte výrobcu na pôvod kože (koželužny), alebo z ktorej častí tela je výrobok zhotovený. Totiž, pôvod nám jednoznačne nepovie, či je koža vyčinená kvalitne, no vie nám aspoň čiastočne naznačiť, že ak je pôvodom Taliansko, ide väčšinou o kvalitu. Taktiež Francúzko, Anglicko, Španielsko, alebo USA. No a čo sa týka časti tela, najpevnejšia je chrbtová zadná časť. Menej pevná je okolo ramien a najslabšia je v okolí brucha. Tu je si dôležité uvedomiť, že ak chceme napríklad opasok, určite by sme ho chceli z chrbtovej časti, no napríklad vnútro peňaženky je úplne v pohode z časti brucha. Koža totiž nie je tak namáhaná pri použivaní.

Dúfam že Vám týchto pár riadkov pomohlo trošku bližšie pochopiť kvalitatívnu stránku kože, a ako som už spomenul, ďalším parametrom sa budeme venovať v nadchádzajúcich príspevkoch.

Zďieľaj príspevok:

Ďalšie príspevky